Ana Sayfa
Jinekolog Operatör
Dr. Süleyman Eserdağ
Hera Kadın Sağlığı Merkezi
Anlaşmalı Sigorta Şirketleri ve Kurumlar

Hera Women's Health Center

İstediğim Cinsiyette Bebek
Sahibi Olabilirmiyim ?
Sezaryen mi?
Normal Doğum mu?
Gebelikte Sigara
Ne Kadar Zararlı?
Epidural Anestezi İle İlgili Bilmek İstedikleriniz ...
Kürtaj ...

Gebelik Düşünenlere ...
Gebelikteki Temel Bilgiler
Gebeliğin Dönemleri Ve  Problemler
A'dan Z'ye Gebelik Takibi
Riskli Gebelikler
Gebelik Ve Ultrason
Ultrasonda Bebeğin Gelişimi
Gebelik ve Beslenme
Sezaryen
Doğum
Müdahaleli Doğum
Anne Sütü Ve Emzirme
Doğum Sonrası Dönem (Lohusalık)
Doğum Sonrası Depresyon
Doğum Sonrası Gebelikten Korunma
Kordon Kanı Saklaması
Sıkça Sorulan Sorular

Gebelik ve Seyahat
Gebelik ve Cinsel Yaşam
Tekrarlayan Gebelik Kayıpları (Habituel Abortus)
Dış Gebelik
(Ektopik Gebelik)
Mol Gebeliği
(Üzüm gebeliği)


VAJİNUSMUS

VAJİNUSMUS BÖLÜMÜ İÇİNDEKİ ALT BAŞLIKLAR (sırasıyla)

 Vajinusmus nedir?
 Vajinusmus belirtileri nelerdir?
  Cinsel birleşme (penetrasyon) neden mümkün olmuyor?
  Vajinismus sebepleri nelerdir?
  Vajinismusa meyilli kişiler kimlerdir? 
  Genital organlarının yapısal problemleri vaginismusa neden olur mu? 
  Vajinismus hamilelik için engel midir?
  Vajinusmus tedavi edilemezse de kısırlık tedavileri ile bebek sahibi olunabilir mi?
  Vajinismus türleri 
  Vajinusmus ile cinsel soğukluk (frijidite) arasındaki farklar neler?
  Vajinusmus tedavisi
  Tek bir seansta vajinusmus tedavi edilebilir mi?
  Hipnoz tedavisi (hipnoterapi) nedir?
  Evli olmayan bayanlarda vajinismus tedavileri
  Vajinusmusta önerilmeyen (yanlış) tedavi yöntemleri
  Tedavi için cerrahi yöntemler yapılabilir mi?
  Vajinismusta tedavi için ilk adım..
  Merkezimiz hakkında..
  Vajinusmus tedavileri ile ilgili  bilimsel çalışmalarımız
  Cinsel ilişki neden ÖNEMLİDİR ???
  Vajinismuslu kadınların erkeklerini bekleyen psikolojik durumlar
  Vajinismus eşlerinde oluşabilecek cinsel işlev problemleri
  Erkek eşe öneriler..
  Şimdi profesyonel yardım alma zamanı (bize ulaşınız...)
  Hera Klinik'te sorular ve cevapları ile vajınismus tedavileri

  For Arabic Language Click Here   التشنج المهبلي >>>
 
 Please click here for our english web site about vaginismus  >>>

ÖNEMLİ NOT:
Bu bölümde vajinismus problemi ile ilgili önemli bilgiler bulunmaktadır. İlgili hastalarımızın öncelikle bu sayfa içindeki tüm bilgileri okumalarını daha sonra da "ülkemizin en büyük vajinismus web sitesi" olan www.VajinismusMerkezi.com a girmelerini önermekteyiz. www.VajinismusMerkezi.com Vajinismus ve cinsel Sorunlar ile ile ilgili A'dan Z'ye bilgiler içermektedir.  
 Vajinusmus nedir?
Vajinismus (veya Vaginismus) günümüzde kesin olarak tedavi edilebilmektedir... 

Kadınlarda cinsel birleşmenin ve doğumun olduğu anatomik bölgeye "vajen (vagina)" adı verilmektedir. 

Tanım olarak vajinismus ise; cinsel birleşme anında kadının vajina kaslarını (özellikle de "Pubococcygeus (PC) kaslarını") , istem dışı bir biçimde kasması sonucunda birleşmenin olmaması veya çok zor olması durumunu tarif eder. 

Tüm dünyada kadın doğumcular tarafından sıkça karşılaşılan bir problem olan vajinismusta, kasılmaların sadece vajinal girişte değil, aynı zamanda vücudun diğer bölgelerindeki kaslarda (karın, bel, sırt, bacak gibi) da görülmesi sonucunda vücutta yaygın olarak kas ağrıları (myaljiler) görülebilmektedir. 

Halk arasında vajinismus sözcüğü vajınismus, vajinamus, vajinusmus, vajnismus, vajnusmus, vajunusmus, vajinüsmüs gibi pek çok yanlış telaffuzlarla da ifade edilmektedir. Vajinismus terimi İngilizcede vaginismus olarak geçmektedir.

Vajinusmus belirtileri nelerdir?
Normal ve çoğu zaman keyifli bir ön sevişme sonrasında erkeğin cinsel birleşme isteği karşısında kadında endişe, korku ve adeta bir panik hali başlamasıyla birlikte vajinanın girişinde ve vucudun diğer bölümlerinde kaslar kasılmaya başlar. Acı çekeceğini düşünen kadın sonunda eşini reddeder;  bacaklarını sıkıca kapatır ve eşini iterek ilişkiyi sonlandırır. 

PC kasında istemsiz kasılma şeklinde kendini gösteren bu  vajinal refleks  -sadece cinsel ilişki esnasında değil- kadının jinekolojik muayenesi sırasında, tampon kullanımı durumunda ya da parmağın vajene sokulması gibi vajene herhangi bir girişim içeren her türlü durumda da tetiklenebilir.

Bu durumda vajene herhangi bir şeyin girmesi mümkün değildir ve her türlü girişim çabası son derece rahatsızlık verici veya imkansızdır. Çünkü istemli ve istemsiz olarak kasılan kaslar girişe engel adeta bir "duvar" gibidir.

Vajinismus problemi sonlandığı anda, tüm bu kasılmalar çok kısa zamanda kendiliğinden kesilecek ve beden normal durumuna dönecektir.

Cinsel birleşme (penetrasyon) neden mümkün olmuyor?
Cinsel ilişkide ön sevişme sonrasında penisin vajinaya girmesi ile ilgili sürece "birleşme (penetrasyon)" adı verilmektedir.

Cinsel ilişki; çok sayıda koşullu tepkiyi içeren bir aktivitedir.  Eşinizle her şeyin çok iyi bir uyum içinde olduğu durumlarda, vücudunuz otomatik pilota bağlanmış gibi davranabilir ve çok keyifli yaşantılar edinebilirsiniz.  Ancak çiftler ilk beraberliklerinde bu uyum ve doyumu yakalayamayabilirler; çünkü bu uyum öğrenilebilen bir özelliktir.  Sinir ve kas sistemi bu uyumu öğrenecek ve ilgili davranışlarda da kolayca hatırlayacaktır.

Normalde ilk birkaç cinsel deneyimden sonra cinsel ilişki çok daha tatminkar ve keyifli olmaktadır. Vücut ve zihin penis girişine izin verir ve cinsel ilişkiyi olumlu bir beklenti olarak öğrenir.  Bu sağlıklı mesajların sonunda cinsel ilişkiye yönelik davranımlar da cinsel heyecanlanmaya neden olur.

Vajinismus problemi olan kadınlarda, vücut ve zihin asla cinsel ilişkiye yönelik ortak ve pozitif bir deneyime sahip değildir. Bu kadınlardaki olumsuz cinsel mesajlar çok çeşitlidir ve bu mesajlar vajen kaslarının ("PC kasının") istemsiz  refleks bir tepki  gibi kasılması için tetikleyicidir. 

 

Böylece; cinsel ilişki imkansız hale gelir ve her türlü vajen girişimi ağrılıdır. İşte bu ağrı, vajen kasının hafızasına yerleşerek her türlü girişimde kasılmasına neden olmakta ve olayı ağrılı ya da imkansız hale getirmektedir.  (Üstteki resim- Pubokoksigeus(PC) kasının anatomik görünümüdür.)

Ayrıca, her türlü ağrılı girişim de bu hafızanın güçlenmesine neden olmaktadır.  Bu durum oluştuğunda da, her ne kadar kadın "eşimle cinsel ilişkiyi istiyorum" dese de, her denenen ilişkide erkek "kendini bir duvara çarpmış", kadın da  "kendi bedeni üstünde kontrolü tamamen kaybetmiş" gibi hissetmektedir.

Vajina çevresindeki güçlü PC kası, hem üreme sisteminin hem de üriner sistemin çalışmasında bir anahtar rol oynar.  Bu kaslar, idrar yapmaktan doğuma kadar bir çok işlevlerde fonksiyon görmekte ve idrar çıkışının olduğu ürethradan, kalın bağırsak çıkışı olan anüse kadar bir hat çizerek geçerek iskelete bağlanmaktadır.

Vajinusmus probleminde cinsel ilişki sırasında PC kası, bilinçli bir düşünce olmaksızın istemsiz olarak çalışarak vajen girişini kapatmaktadır. Böylece de ilişki başarısızlıkla sonuçlanmaktadır.

Başarılı bir vajinismus tedavisinde; bu kasların yeniden çalıştırılması ve kasılmaların ortadan kaldırılması hedeflenir.  Tedavideki temel unsura bir yerde  "kas belleğinin yeniden oluşturulması"  da diyebiliriz.

Vajinusmus sebepleri nelerdir?
Vajinusmus sebepleri arasında en sık sebep psikolojik kaygılar bulunmaktadır.

Genellikle vajinismusa neden olarak geçmişte yaşanmış kötü cinsel tecrübe ya da bilinç altına kazınmış gereksiz korkular vardır.

 Psikolojik nedenler arasında çocukluktan kalma korkular, aşırı katı bir toplum düzeni içinde yaşama, katı ahlak kuralları ve tabular, suçluluk, ayıp, günah gibi kavramların bilinç altına yerleşmesi, cinsellik ve ilk cinsel deneyim konusunda yerleşmiş yanlış bilgi ve ön yargılar, bilinç altında penisin vücuda girişine karşı bir korkunun olması gibi psikolojik nedenler vardır.

Özellikle bizim gibi toplumlarda genç kızlara küçüklüklerinden beri öğretilen "kızlık zarının çok değerli ve korunması gereken bir yapı olduğu" veya "kızlık zarının çok hassas ve ağrılı bir bölge olduğu" gibi düşünceler ile bu konuda takınılan katı tutumlara maruz kalan kadınlar daha çok risk altındadırlar.

Ayrıca çocukluk döneminde yaşanan kötü tecrübe ve anılar da (taciz veya tecavüzler, ev içi şiddet, katı ebeveyn tutumları) de vajinismusa yol açabilir.

Daha önce hiç vajinismus problemi olmayanlarda yaşanmış kötü tecrübeler sonucunda (doğum, düşük, kürtaj, sert bir şekilde yapılan bir jinekolojik muayene gibi) da vajinismus gelişebilir.

Bazen de çiftlerin cinsellikle ilgili bilgi eksiklikleri, ilk ilişki ile ilgili yanlış inanış ve önyargılar da beraberinde korku ve paniği getirerek vajinismusa yol açabilir.

Yine bazen, önceden tedavi olmuş olan kişilerde nüksler (problemin tekrarlaması) de oluşabilir.

Daha önce belirtildiği üzere çoğu zaman derinlerde(bilinçaltında) cinselliğe ve cinsel ilişkiye yönelik kaygı-korkular yatmaktadır ve PC kaslarının kasılması, kadını bu korktuğu durumdan koruyan bir savunma sistemi gibi gibidir.

Bilinç altındaki gereksiz korkuları yenmek için kadının ve erkeğin rahatlatılması, gevşemesi, heyecan ve korkuları yatıştıracak ruhsal bir ortam oluşturulması için uygun psikolojik destek sağlanmalıdır.

Bazı kadınlarda bu yukarıda sayılan nedenlerin hiçbirisi de olmayabilir.  Çocukluğunda çok rahat yetişmiş kadınlarda da sık olarak vajinismus gelişebilmektedir. Buna "nedeni bilinmeyen veya belirlenemeyen vajinusmus" denmektedir.

Neyse ki, vajinismus sorununu çözmek için altında yatan neden veya nedenleri bulmak şart değildir.  Önemli olan "kas belleğinin yeniden oluşturulmasını" başarmaktır.

Vajinismusa meyilli kişiler kimlerdir?
Özellikle çocuksu, aileye bağımlı ve ruhsal organizasyonunu sağlıklı bir biçimde tamamlamamış kadınlar risk grubunu oluşturur.  Bu gruptan özellikle yüksek sosyoekonomik düzeye sahip kişilerde vaginismus probleminin ortaya çıkma olasılığı da artmaktadır. Örneğin Hera Klinik'te tedavi gören vajinismus hastalarımızın yaklaşık % 85'i üniversite mezunudur.)

Çocukluk çağından kalma korkuları yaşayan bireylerde bu rahatsızlığın oluşması kolaylaşır.  Korkular, en çok kadının simgesel olarak zihninde aşırı büyüttüğü bir penis yüzünden çok acı çekme, parçalanma korkularıdır.

Ayrıca gebe kalma korkuları da probleme sebebiyet verebilir. Cinselliğe bakışın tutucu olduğu çevreler de risk faktörleridir.

Genital organlarının yapısal problemleri vajinusmusa neden olur mu?
Bu konuyla ilgili bireylerin yanlış ön yargıları ve oluşturulmuş geçersiz tabuları bu durumu tetikleyebilir.  Vajinismus, genital organların anatomik yapısından ilişkisiz bir şekilde ortaya çıkar.

"Benim vajinam çok küçük (veya çok dar) bu yüzden ilişkiye giremiyorum" diye bir kavram genelde yoktur,  çünkü vajina oldukça esnek bir yapıdır ve doğumda bir çocuğun 10 cm'lik başını çıkaracak kadar genişleyebilir.  Bu kadınların hiçbir yapısal anormallikleri olmamasına karşın böyle düşünmeleri de doğaldır.

İlaveten, vajinismus gibi ağrılı ilişkiye neden olan Vulvar Vestibulitis, PID gibi başka hastalıklar vardır. Dolayısıyla, ağrılı cinsel ilişkinin nedeninin vajinismus mu ya da diğer nedenler mi olduğu -tedaviye başlamadan önce yapılacak bir jinekolojik muayene ile-  çok iyi tanımlanmalıdır.  Böylece en uygun tedavi yaklaşımı seçilecektir.

Vajinusmus hamilelik için engel midir?
Vaginismus yalnızca cinsel birleşmeye yani penetrasyona engeldir. Vajen ağzına dökülen spermlerin yüzme kabiliyeti sonucunda gebelik oluşabilir. Ancak hamilelik şansı normale göre azdır.

Vajinusmus tedavi edilemezse de kısırlık tedavileri ile bebek sahibi olunabilir mi?
Bu teorik olarak aşılama (IUI, İnseminasyon) veya tüp bebek tedavileri ile mümkün olmakla birlikte gereksiz bir işlemdir. Çünkü vajinismus kliniğimizde tedavilere devam edildiği takdirde tedavisi % 100 mümkün olan bir problemdir.

Ayrıca evlilikteki tek amaç gebe kalıp çocuk doğurmak değildir.  Aile birliğin güzel bir şekilde devamı için sağlıklı bir cinsel paylaşımın önemi büyüktür.

Vajinusmus türleri 
Primer (Birincil)  Vajinusmus:  Bir kez bile olsun cinsel ilişkinin gerçekleşememesidir. Hastaların pek çoğu bu gruptadır, yani yıllarca geçen evliliklerine rağmen halen bakiredirler.

Sekonder (İkincil) Vajinusmus:  Önceden sağlıklı şekilde ilişki mümkün iken yaşanmış bir cinsel travma sonrası (olaylı bir doğum, kürtaj, düşük, yaşanmış sert bir jinekolojik muayene, taciz ve tecavüzler) sonucunda gelişen vajinusmus durumudur. Nadir görülen bir durumdur.
 
Aparoni:  Bir takım fiziksel engeller sebebiyle, bireyin cinsel ilişkiye girememesidir. Vajinusmus da bir tür apareuniadır.

Disparoni:  Cinsel ilişki sırasında ağrı hissetmektir.  Bazen sekonder vajinusmusun altında yatan neden bu olabilmektedir.  Eğer ağrılı cinsel ilişkiniz varsa altında yatan neden her zaman vajinusmus olmayabilir.  Çünkü disparoninin %70'i jinekolojik nedenlere bağlıdır.

Vulvar Vestibulitis Sendrom (VVS, Vulvar Vestibulitis):  Kızlık zarının alt kısmında aşırı derece duyarlılık oluşu sonucunda vajinismus, disparoni ve anorgazmi (orgazm olamama) gibi şikayetlerin ortaya çıkması ile ilgili bir sendromdur. Kesin teşhis hastanın ifadesindeki ilişkinin ağrılı oluşu veya hiç olmaması sonrasında, yapılan bir jinekolojik muayenede bu bölgenin dokunmakla hassaslığı ve kızarık oluşu ile kolaylıkla konulabilmektedir.

Vulvar vestibulit sendromda kesin neden bilinmemektedir. Tedavisinde, basit bir cerrahi operasyon ile ağrılı bölgedeki cilt dokusunun çıkarılması problemi tamamen ortadan kaldırabilir.  

Vajinusmus ile cinsel soğukluk arasında ne gibi farklar var?

Cinsel soğuklukta da ayıp ve günah duygusu ön planda olmasına karşın, temel sorun "cinsel ilişkiden zevk almama" biçiminde kendini gösterir. Oysa ki vaginismusta genelde cinsel ilişkiye girmede isteksizlik yoktur ve ilişki sırasında zarar görme duygusu ön plandadır.

Vajinusmuslu kadında sevişme sırasında cinsel arzu ve vajende ıslanma mevcuttur, ancak istense de cinsel birleşme başarılamaz.

Vajinusmuslu kadınların çoğu hiçbir zaman ilişkiye girememiştir, yani halen bakiredir. Bununla birlikte bazı kadınlarda da daha önce cinsel ilişki başarılmışken sonradan olan bir ilişkiye girememe durumu söz konusu olabilir.

Vajinusmus tedavisi nasıl yapılır?
Kliniğimiz Hera Klinik'teki vajinusmus tedavileri tamamen bilimsel yöntemlerinden oluşmaktadır. 

Vajinusmus yakınması olan ve eşiyle birlikte (veya yalnız olarak) kliniğimize randevu alıp gelen kadınların tedavisindeki ilk aşama şikayetlerinin dinlenilmesi sonrasında durum hakkında bilgilendirilmeleri ve değerlendirmelerinin yapılmasıdır. Değerlendirme, vajinusmus hastaları için yalnızca görsel olarak kasılmalarının şiddetini değerlendirmek amacıyla yapılır ve kesinlikle ağrısızdır. (Aslında ne ilk muayene ne de tedaviler sırasında kişiler hiç bir zaman ağrı hissetmeyeceklerdir !..)

Ayrıca bu basit değerlendirme ile olaya neden olabilecek herhangi bir anatomik problemin olup olmadığı araştırılır. %90 'u psikolojik kökenli olan bu problemde anatomik engeller ancak %10'unu içermektedir. Bu nedenle vajinismus hastalarının ilk olarak mutlaka bir jinekolog tarafından değerlendirilmesi şarttır.

Diğer taraftan "çatı kaslarını gevşetme egzersizleri" hastaya öğretilip uygulandıktan sonra bir takım davranışsal terapilere geçilir. Bu terapiler de bir takım egzersizlerden ibaret olup son derece basit ve ağrısız uygulamalardır.

İyice gevşemesini öğrenen kişilerde tüm bu egzersizler oldukça kolay aşılabilir.  Ancak tam olarak gevşemesi olmayan kadınlarda hipnoz tedavisi ile gevşeme ve rahatlama  sağlandıktan sonra bu çalışmalara geçilmektedir.

Hipnoz (hipnoterapi) son dönmelerde vajinismus tedavisinde başarı oranını arttıran önemli bir tedavi şeklidir. Biz de Hera Klinik'te hipnoterapiyi uygulamakta ve önermekteyiz. Hipnoterapi, sertifika sahibi ve bu konuda eğitim almış hekimler tarafından uygulanmalıdır.

Hastalarımızın, bir kaç seanstan sonra bile kasılmalarının pek çoğu geçmekte ve kendilerine olan özgüvenleri gittikçe artmaktadır.

Kliniğimizde vajinismus egzersizleri arasında sık olarak verilen PARMAK EGZERSİZLERİ UYGULANMAZ. Çünkü pek çok hasta tarafından parmak egzersizleri son derece antipatik gelmekte ve hijyenik bulunmamaktadır. Hastalar parmak egzersizlerinde zorlanmakta ve tedaviye olan istekleri azalmaktadır. Bu nedenle Hera Kadın Sağlığı Merkezi'nde vajinusmus tedavilerinde parmak egzersizlerinin olmaması hastalarımız açısından memnuniyet verici olmaktadır.

Kliniğimizdeki tedavi süresi hastalığın şiddetine göre birkaç seanstan 6-8 seansa kadar değişebilir. Bu da ortalama 3-4 arasındaki bir tedavi süresini içermektedir. Bu süre sonunda hastalarımız kalıcı bir şekilde mutlu sona ulaşmaktadırlar.

Vajinismus Ankara'daki kliniğimizdeki tedaviler genelde her gün veya gün aşırı uygulanabilmektedir. Genel olarak hastalarımıza tedaviye her gün devam etmelerini öneririz.

Bazen ise hastaların kendi gelme durumlarına göre yalnızca hafta sonlarına randevular verilmekte ve hafta içi günlerde kendi evlerinde ev ödevlerini uygulamaları istenmektedir.

Tedavilere eşlerin katılması zorunlu değildir. Ancak arzu eden erkekler tedavi süresince eşlerinin yanlarında olabilirler.

Bilinmelidir ki vajinismus ailesel bir problemdir; yani kadının ve erkeğin ortak bir problemleridir. Bu nedenle hiç bir taraf diğerini suçlamamalı veya anlayışsız olmamalıdır.

Kişi için uygun ve tamamen bilimsel tedavi yöntemlerinin doğru bir şekilde uygulanması ile Ankara vajinusmus kliniğimizde tedavi gören hastalarımızda başarı oranımız % 100'dür.

Tedavilerde başarı şansını arttıran en önemli faktörler; kişilerin seanslar sırasında kendilerine verilen ev ödevlerini uygun bir şekilde uygulamaları ve sabırla kendilerine ve tedaviye inançlarını devam ettirmeleridir.

Kadın Hastalıkları ve doğum muayenehanelerinde jinekoloğunuza güven çok önemlidir. Tedavi başarısını ve tedavi süresini de son derece etkiler. Hele bir de cinsel tedavi uyguluyorsanız bu durum çok daha önem kazanmaktadır.  

Unutmayınız ki yalnızca tedavi için karar verip kliniğimize gelmeniz bile sizin için çok önemli bir adımdır ve çözümün % 50'si demektir.

Diğer Kliniklerden Neden Farklıyız? 10 farklı neden...


I.  Bilimsellik: Tedavi yöntemlerimiz ve başarılarımız pek çok bilimsel ulusal ve uluslararası kongrelerde, görsel ve yazılı medyada yayınlanmaktadır.

II . "Hasta odaklı" cinsel terapi: Uyguladığımız tedavi yöntemleri "hasta odaklı" yani tamamiyle kişinin problemine ve probleminin derecesine yöneliktir. Çünkü cinsel terapilerde standart bir tedavi protokolü olmaz.

III. %100 Tedavi Garantisi:  "Tedavi garantisi" veren bir merkeziz. Kliniğimizdeki tedavilerdeki başarı oranımız %100' dür. 2003 yılından itibaren merkezimize tedavi için başvuran ve tedavilerine devam eden 2050 hastamızın tamamında başarı kaydettik. (Hastalarımızın bir bölümü önceden 5-6 kliniğe başvurup sonuç alamamış ailelerden oluşmaktaydı)

IV. Rahat uygulanabilir tedavi yöntemleri: Kliniğimizde hastalarımız son derece kolay uygulanabilir, rahat, basit, ağrısız, zahmetsiz ve bilimsel yöntemlerle tedavi görürler.

V. "Parmak Egzersizi" yoktur:   Kliniğimizde tedavi gören hastalarımız, pek çok merkezde hastalara yaptırılan "Parmak egzersizi" ile karşılaşmazlar. Çünkü parmak egzersizi pek çok hasta tarafından oldukça zor ve itici bulunmaktadır.

VI. Cevaplar çok hızlıdır:  Hera Kadın Sağlığı Merkezi’ndeki tedavilerde cevaplar son derece hızlıdır. Tedavi süreleri ortalama olarak yalnızca 3-4 gün arasında değişmektedir. Pek çok klinikte bu süreç 3-6 ay arasındadır.

VII. Eş katılım şartı yoktur: Hastalarımızın kocalarının eşlerinin tedavilerine katılım zorunlulukları bulunmamaktadır. Böylece eşler kendi işlerinden kalmazlar. Aynı şekilde hiç evlenmemiş ve eşinden boşanmış hastalar da tedavilere kolaylıkla katılabilirler.

VIII.  Probleminiz "kökten ve kalıcı" bir şekilde hallolacaktır: Hastalarımızın tedavileri sonrasında problemlerinin yeniden ortaya çıkması (nüks etmesi) olasılığı bulunmaz. Çünkü davranışçı tedavi yaklaşımları bir kişiye “bisiklete binmesini öğretmek” gibidir, daha sonrasında unutma veya problemin yeniden tekrarlaması (nüks etmesi) gibi riskler bulunmaz.

IX. Bir jinekolog-cinsel terapist eşliğinde "tek elden" tedaviler: Vajinismus    %90 oranında psikolojik bir takım nedenlere bağlı olabileceği gibi %10 oranında vajina veya kızlık zarının yapısal problemleri sonucunda da ortaya çıkabilir. Bu yapısal problemlerde çoğu zaman basit bir takım cerrahi girişimlerle sorun kolaylıkla ortadan kalkabilir. İşte biz hastalarımıza  vajinismusa yol açan neden ister psikolojik isterse yapısal nedenler sonucunda kaynaklansın, kliniğimizde cinsel terapist unvanı olan bir jinekolog tarafından (tek elden) tedavi olanağı sunuyoruz.
 
Yani cinsel ilişkiyle ilgili probleminiz ne tür bir sebebe bağlı olursa olsun, çözümü sonuna kadar aynı kişi tarafından sağlanacaktır.

X. Rahat, modern ve ferah bir ortam ile karşılaşacaksınız:
Klinik ortamımız son derece hijyenik, modern, ferah ve uygun tıbbi donanımlıdır. Bu şekilde hastalarımız tedavileri süresince kendilerine ayrılan özel odalarda huzurlu ve rahat bir şekilde çalışma ayrıcalığını yaşarlar.

 

Yalnızca bir seansta vajinusmus tedavi edilebilir mi?
Bir kişiye bir saat içinde araba kullanmasını öğretebilir misiniz?  Hele hele o kişi araba kullanmaktan çok korkuyorsa..  Her ne kadar bu tür sorular için verilecek bir "Evet" cevabı herkes için çok cazip görülse de bu mantıken ve tıbben mümkün değildir.

Vajinusmusun çocukluk döneminden beri cinsellikle ilgili alınan bir takım olumsuz yargılar sonucu olduğunu belirtmiştik. İşte bu olumsuz ön yargıların bellekten silinerek atılması ve yerine olumlu düşüncelerin "inşa edilmesi" biraz zaman alıcıdır ve sabır gerektirir.

Ancak çok çok hafif vajinismus problemleri olan, eşinin ve kendisinin cinsel bilgi ve tecrübesi yetersiz olan çiftlerde tek seansta başarı sağlanabilmektedir ki gözlemlerimize göre bu çiftler tüm vajinismus hastalarının ancak %10'luk bir bölümüdür.

Hipnoz tedavisi (hipnoterapi) nedir?
Hipnoz; kişinin bir profesyonel yardımıyla duygu, düşünce ve algılarını yeniden çerçeveleyerek davranışlarını değiştirdiği bir süreçtir.

Aslen hipnoz; bir uyku durumu değildir; aksine, kişinin bedeni ve ruhu üzerinde ne denli gücünün olduğunu keşfettiği bir farkındalık durumudur. Hipnoterapi sırasında bilinç kaybı olmaz,  tam tersine bilincin daha çok açılması gerçekleşir. 

Unutulmaması gereken diğer bir nokta da medikal hipnozun asla tek başına bir tedavi şekli olmadığıdır.  Hipnoz, uygulanan tedavi tekniklerinin etkinliliğini ve hızını artıran yardımcı bir tedavi şeklidir.

Hipnoz sırasında dikkat ve konsantrasyon yoğunlaşır. Kişi, duygu durumunda değişiklikler yapmaya açık hale gelir.  Vücut hareketlerinde yavaşlama olabilir ve beden farklı hissedilebilir. Konuşma tonu ve hızı yavaşlayabilir. Nabız sayısının azalması, nefes alıp vermenin derinleşmesi ve beş duyunun hassaslaşması hipnoz süresince son derece doğaldır.

Kısacası hipnoz; tüm vücut ve ruhta hissedilen kişiye huzur ve sakinlik veren bir gevşeme halidir. Hipnoz sırasındaki her şey sizin kontrolünüz altındadır. Hipnozdan çıkamamak gibi bir durum da asla söz konusu olmaz.

Hipnotize olabilmeniz dahi sizin kontrolünüzdedir. Siz "isterseniz" hipnotik etki altına girersiniz, istemediğiniz hiçbir şeyi söylemez ve yapmazsınız.

Bir yerde hipnoz; kendi güçlerinizi kullanarak probleminizi çözmektir ve bununla birlikte çok büyük bir olasılıkla tekrar tekrar yaşamak isteyeceğiniz çok hoş bir deneyim olacaktır.

Evli olmayan (bekar) bayanların vajinusmus tedavileri
Son yıllarda kişilerin evlenmeden cinsel ilişkiyi partneri ile paylaşma sıklığındaki artışlara  paralel olarak, vajinismus sorunu taşıyan bekar bayanlar da evlilik öncesinde tedavi amacıyla cinsel terapi kliniklerinin yollarını tutmaktadır.

Bekar bayanlar genellikle evliliklerine daha sağlıklı bir başlangıç arzusunu taşımaktadırlar. İzlenilen yol ve vajinusmus tedavi yöntemleri bekar veya bakire bayanlarda, evli bayanlardakinden farklı değildir.

Vajinusmusta asla önermediğimiz (YANLIŞ) tedavi yöntemleri
Bazen sorunun ilaçlarla ilişkiye girmekle çözüleceğine inanılır, bu şekilde kaslarda gevşeme sağlanma yoluna gidilebilir; ancak ilaçlar hiç bir şekilde fayda sağlamaz.

Bazen de vajinusmuslu kadınların hekimleri tarafından genel anestezi ile uyutulup partnerleri ile cinsel ilişkiye girmeleri sağlanabilir.  Ama tüm bunlardan cevap alınamayınca sorun çözüleceğine daha da büyür. Kadın uyanık ve bilinci açıkken cinsel ilişkiden yine korkacaktır ve kocası ise daha evvel anestezi altında ilişki kurduğu karısına karşı zorlayıcı bir tutum izleyebilir. Bu da korkuları daha da arttırır.

Ayrıca anestezi altında kocası tarafından ilişkiye girilen kadın, kendi kontrolü dışında bu şekilde bir ilişki yaşamaktan psikolojik olarak da kötü yönde etkilenecektir.

Sakinleştiriciler veya antidepresan ilaçların verilmesi de sorunu çözmez.  Tam tersi bu tip ilaçların bazılarının cinsel isteği azaltıcı etkisi vardır, böylece sorun çözülmediği gibi başka bir problem olan cinsel isteksizlik de eklenmiş olur.  

Kas gevşeticiler, botox uygulamaları, ağrı kesici ilaç veya (anestol, emla gibi) kremler veya alkol alıp sarhoş olup cinsel ilişkiye girme çabaları da hep olumsuzlukla sonuçlanır. Her türlü olumsuzluk, umutsuzluk ve karamsarlığı da bir miktar daha arttırır. Çünkü problem vajinada değil kişinin bilinçaltındadır.

Tüm bu tür tedavi yaklaşımları ile sorun çözülemeyeceği gibi daha da büyür. Maalesef hastaların bu tedavi yöntemlerine yönlendirilmeleri çoğunlukla kendi hekimleri tarafından olmaktadır.

Tedavi için cerrahi yöntemler yapılabilir mi?
Bu problemin yalnızca kızlık zarının kalınlığına bağlanması ve sorunun çözümü için kızlık zarının kesilip çıkarılması yani "hymenektomi operasyonu" kabul edilmeyen bir yöntemdir ve yalnız başına problemi çözmeye yaramaz.

Çünkü bu tür operasyonel bir girişim sorunu halletmeyeceği gibi, sonuç alınamadığında bireylerde sorunun çözülebileceğine ait  inancını da ortadan kaldırarak mutsuzluk ve karamsarlığı arttırabilir.

Yalnızca, yukarıda belirtildiği gibi "Vulvar Vestibulitis Sendrom" gibi çok özel durumlarda ve "hymenektomi yani kızlık zarının kesilerek çıkarılması operasyonu" işe yarayabilmektedir. O yüzden vajinismusun tedavisini şekillendirecek kesin teşhisi ancak bir jinekolog tarafından yapılan bir jinekolojik değerlendirme sonucunda konulabilir.

Vajinusmus tedavisine başlarken
  Öncelikle vajinusmus  bir hastalık değil, bir problemdir ve  bu problemi yalnızca kadına ait olarak değil "çifte ait " olarak görmek gerekir. Çünkü problemden etkilenenler çiftlerdir.

 Bireysel tecrübelerimize göre; vajinusmus, genellikle sosyokültürel düzeyi yüksek üniversite mezunu çiftlerde daha sık olarak izlenmektedir. Hatta bu problem yalnızca ülkemizde değil tüm dünyanın problemidir. Kliniğimize başvuran 30-35 yıldır evli olup halen ilişkiye giremeyip boşanan veya kendilerini bu şekilde kabul edip "aseksüel" olarak sürdüren pek çok çift vardır.

 Bu problemi yaşayan çiftler problemlerinin yalnızca kendilerinde olan  "garip bir sorun" gibi düşünebilirler. Aslında bu tür sorunu, çevrenizdeki pek çok evli çift halen yaşamakta veya geçmişte yaşamış olabilir.  Doğal olarak, kişilerin bu tür sıkıntılarını çevreleri ile paylaşmamaları sonucunda sizler bunun farkında olmayacaksınız, aynı onların da sizin probleminizin farkında olmadığı gibi..

 Cinsellik evlilikteki ilk koşullardandır ve kişilerin psikolojileri üzerinde önemli rol oynamaktadır. Bu yüzden vajinismus tedavisi yalnızca çocuk sahibi olabilmeniz için değil, aynı zamanda aile birliğinizin daha sağlıklı devamı için de gereklidir.

 Problemin süresi uzadıkça adeta bir çığ gibi büyümekte ve sonuçta çiftler kendileri oldukları gibi kabul ederek evliliklerine devam etmekte veya evlilikleri boşanmalarla sonuçlanabilmektedir.

Ailelerden ve çevreden gelen "neden çocuk yapmıyorsunuz?" şeklindeki eleştiriler ise kişilerin stresleri daha da arttırmaktadır. Çiftlerin bazen "bizim çocuğumuz olmuyor, tedavi görüyoruz gibi" yalanları ise bazen birbirini kovalamaktadır. 

 Tedavi için artık zaman kaybetmeyiniz. Önemli olan bu problemin daha da hayatınızı etkilemesine izin vermeden bir an önce karar vermeniz ve güvenebileceğiniz bir merkezde tedaviyi kabul etmenizdir. Yalnızca tedaviye başlamayı istemek ve iyi bir merkeze başvurmakla bile tedavideki çok önemli bir basamağı aşmış olacaksınız.

  Tedavi için yapılacak ilk hareketiniz öncelikle bir jinekolog ile görüşülüp onun yönlendirmeleri ile tedaviye başlanmasıdır.

 Kesin bir şekilde tedavisi mümkün olan bu problemin yarattığı sorunlar büyüdükçe çiftler kendilerini daha da umutsuz ve karamsar hissetmektedir. Halbuki  doğru merkezde karar verip bir an önce tedaviye başlamakla sorun "KESİN ve KALICI BİR ŞEKİLDE" çözümlenecektir. Bu konuda bir jinekoloğa gidebilmenin getirdiği sıkıntıları biliyoruz.  Ancak yalnızca doğru bir merkezde tedaviye başlamak bile çözümün yarısına ulaşmaktır.

  Vajinismus kadın hastalıkları ve psikolojik alt yapıyı içeren özel bir durumdur.  Vajinismus tedavisi de ancak cinsel tedaviler konusunda özel eğitim almış uzman hekimler ile mümkündür .  Cinsel tedaviler konusunda tecrübeli olmayan kişiler tarafından uygulanan tedaviler sonucu alınan başarısızlıklar, gelecekle ilgili umutları umutsuzluklara dönüştürebilir.

  Sık sorulan sorulardan birisi de tedavi sırasında eşlerin de bulunup bulunmaması gerekliliğidir. Tanışmak ve tedavi ile bilgilenmek amaçlarıyla ilk seansta eşinizle birlikte gelebilirsiniz, ancak kliniğimizde tedavi süresince terapilere yalnız gelmenizin bir sakıncası bulunmamaktadır.

  Vajinismus tedavisi bekar bayanlara da uygulanabilir. Yani, kliniğimizde vajinismus tedavisi için kişilerin evli olması şartı bulunmamaktadır.  Bu durumundan rahatsızlık hissedip tedaviye karar veren pek çok bekar da bulunmaktadır.  

  Cinsel terapiye başlamadan önce jinekoloğunuza daha önce vajinismus tedavisi yapıp yapmadığını, bu konuda tecrübesinin olup olmadığını sormaktan çekinmemelisiniz.  Cinsel terapi uygulayacak olan hekim veya psikolog bir cinsel terapist midir?

  Eğer vajinismus tedavisine başlamanıza rağmen kendinizi rahat hissetmiyor ve tedavinin seyrini tatminkar bulmuyorsanız başka bir profesyoneli yardımını aramaktan çekinmeyiniz. Bilgili, destekleyici ve güvendiğiniz bir hekim, vajinusmus tedavinizin çok başarılı ve hızlı gerçekleşmesini sağlar.

Vajinismus Merkezimiz Hakkında...
Biz, merkezimiz  "Hera Kadın Sağlığı Merkezi" nde jinekolog-cinsel terapist ve gerektiği durumlarda psikolog destekli cinsel eğitim, hipnoterapi (hipnoz), cinsel fonksiyon bozuklukları tedavileri, seks ve aile içi terapileri uygulamaktayız. 

Hipnoz tedavileri (hipnoterapi), kişilerin kendilerinin farkında olmayıp bilinç altına attıkları tüm olumsuz düşünceleri bir yerde su yüzüne çıkararak adeta bir "farkındalık durumu" yaratmaktadır.  Bu nedenle özellikle şiddetli vajinismus tedavilerinde son derecede önemli bir yeri vardır.

Tamamen özel bir ilgi ve uzmanlık alanı olan vajinismus ve diğer cinsel fonksiyon problemlerinde oldukça tecrübeli ve Ankara'daki en geniş hasta portföyüne sahip merkezimize, 2003 yılından Kasım 2011 tarihine kadar kadar ülkemizin hemen her köşesinden, başta Avrupa, Ortadoğu ülkeleri ve ABD olmak üzere yurt dışından başvuran 2050 hastamızın tamamı uyguladığımız tedavilerimizden yarar görmüş ve kalıcı bir şekilde sonuca ulaşmıştır. 

Tedavisi %100 mümkün olan bir problemin yaşamınızı daha ne kadar etkilemesine izin vereceksiniz?
"Yalnızca tedaviye başlamayı istemek ve bize başvurmakla tedavideki çok önemli bir basamağı aşmış olacaksınız.  Biz sizin yalnızca bu probleminizi tedavi etmekle kalmayıp, gebeliğinizi de takip etmek arzusundayız." 

Vajinismus tedavileri ile ilgili bilimsel çalışmalarımız
Vajinismusta bilişsel- davranışçı cinsel terapiler, relaksasyon (gevşeme) egzersizlerine ilave olarak merkezimizde uygulanan hipnoz tedavileri ile başarı oranı oldukça yükselmektedir.

Bu konudaki kliniğimizin deneyimlerini ve başarılarımızı ilk kez 2005 yılı 20-23 Nisan tarihleri arasında,  Ankara Bilkent Oteli'nde düzenlenen 4. Uluslararası Üreme Sağlığı ve Aile Planlaması Kongresi'nde "Vajinismus tedavileri ve Hipnoterapi"  isimli oral (sözlü) prezentasyonumuzu sunduk. Çalışma sonuçlarımız büyük ilgi uyandırmıştır.

Yine, 2005 yılı 17-24 Eylül tarihleri arasında Malta'da yapılan 10. Avrupa Hipnoz Kongresinde (ESH) "Vajinismus Tedavisinde Medikal Hipnoterapi"  ile ilgili oral sunumumuza geniş yer verilmiştir. 

Daha sonra 2006 yılı ağustos ayında Meksika'da yapılan  Dünya Hipnoz Kongresi'nde  work-shop uygulamalarındaki sunumumuzda "Hera Klinik'te yaptığımız çalışmalar ile vajinismus tedavisindeki %100 başarımız" çok büyük ilgi ve beğeni toplamıştır.

Vajinismus tedavilerinde davranışçı terapiler ve gevşetici (relaksasyon) egzersizlerine ek olarak uygulanan hipnoz tedavileri nispeten yeni bir tedavi konsepti olarak görülmekte olup oldukça iyi sonuçlar vermektedir.

Yine, 14-19 Mayıs 2008 tarihleri arasında yapılan Türkiye'nin en büyük kadın-doğum kongresi konumunda olan ve Antalya Su Sesi Deluxe Hotel'de yapılan 6. Ulusal Jinekoloji ve Obstetrik Kongresi'nde "vulvar vestibulit sendromundaki cerrahi yaklaşımlarımız ve %100'lük tedavi sonuçlarımız" bildirilmiştir.

Yine aynı kongrede "vajinusmus problemi ile başvuran hastaların analizleri ve %100'lük tedavi sonuçlarımız" bilimsel bildiri olarak sunulmuştur.

Cinsel ilişki neden ÖNEMLİDİR ???
Belki de tam anlamıyla gerçekleştirilmiş bir cinsel ilişki olmaksızın yıllardır bir evlilik veya birliktelik yaşıyor olabilirsiniz.  Zaman içerisinde kendinize göre bir takım geçiştirme, rahatlama yöntemleri geliştirmiş de olabilirsiniz.

Vajinismusun sebep olduğu seksüel zorluklar sürekli gerginlik ve çok çeşitli duyumlar oluşturur. Kadın vajinusmusun sonuçlarını akut bir şekilde yaşasa da, erkeğin de bu ilişki içinde durumun gereği birtakım duyumlar yaşamakta olduğunu kabul etmek önemlidir.

Vajinismuslu kadınların eşlerini bekleyen psikolojik durumlar
Reddetme :  "Sürekli reddedilmekten yoruldum.  Evliliğimiz öncesinde belki daha iyi fiziksel ilişkimiz vardı. Benimle seks yapmak istememesine sebep olarak bende ne var?  Önceleri problem yalnızca cinsel birleşmenin gerçekleşememesi idi, fakat şimdi beni neredeyse hiç istemiyor."

Empati:  "Bunu başkaları öğrenirse karım mahvolur. O kadar çok acıya maruz kalıyor olması çok kötü hissetmeme neden oluyor. Beni kırmak istemediğini biliyorum fakat benim hayatım da perişan. Kendimi çok kötü hissediyorum; tıkandım ve ne yapacağıma dair hiçbir fikrim yok."

Uzaklaşma:  "Ev hayatım rezalet, O halde ben de kendimi tamamen işe vermeliyim ya da erkek arkadaşlarımla zaman geçirmeliyim. Kendimi işime vererek bir yerlere ulaşabilirim ve başka şeyler düşünürüm.  Acaba eski sevgilim Ayfer ne yapıyor? "

Vajinismus eşlerinde zamanla oluşabilecek cinsel işlev problemleri
Vajinismus eşlerinde de zaman içinde bir takım psikolojik problemler ve bu problemlere bağlı olarak da seksüel disfonksiyonlar (işlev bozuklukları) gelişebilir.

Vajinusmus eşlerinde en sık görülen cinsel işlev problemleri erektil disfonksiyon (sertleşme problemi, iktidarsızlık), erken boşalma (prematur ejeculatio) ve cinsel isteksizlik problemleridir.

Unutulmamalıdır ki, erkeklerdeki bu problemlerin hepsi vajinusmus probleminin aşılması ve cinsel hayatın başlaması ile kendiliğinden düzelecektir.

Bazen de tam ters şekilde erkekteki cinsel fonksiyon problemlerine bağlı olarak kadında vajinusmus sorunu da ortaya çıkabilmektedir.
 
Vajinusmusta erkek eşlere öneriler ..
Belki kadınlarda bu tür cinsel problemlerin olabileceğini evlenip bu problemin içine düştükten sonra duydunuz ve neden böyle bir durumun sizin başınıza geldiğini bir türlü anlayamıyorsunuz.  Belki de eşinizi çok seviyor ve onu her ne kadar anlamaya çalışıyor olsanız da halen bir takım içsel gerilimlerden kendinizi geri alamıyorsunuz.. 

Belki de -siz de eşiniz gibi- tüm durumu kabul ettiniz, ama zaman zaman yine de kendi kendinize "keşki böyle olmasaydı" diyorsunuz.  Ya da sorununuzu inkar edip kendinizi  -yoğun iş hayatınız gibi- başka konular ile avutmaya çalışıyorsunuz...

Öncelikle vajinismusun eşinizin bir yanlışı olmadığını kesinlikle anlamalısınız. Bu sadece onun değil bir çift olarak her ikinizin de problemidir.

Vajina kaslarında eşinizin hissettiği spazmlar (kasılmalar) penisin içeriye girmesini imkansız hale getirmekte ve her türlü deneyim eşinizde acıya neden olmaktadır. Bu kasılmalar genellikle istem dışı olmakta ve bilinçli yönlendirme yoktur.  Bu konuda ona anlayışlı yaklaşmalı, zor kullanmamalı ve destek olmalısınız.

Bu sorunun üstesinden gelmede sizin sabrınızın, anlayışınızın ve işbirliğinizin önemi çok büyüktür.  Artık profesyonel bir destek almak için harekete geçme zamanınız geldi.

Şimdi Profesyonel Yardım Alma Zamanı (Bize ulaşınız)
Probleminizin kesin olarak halledilebilmesi için lütfen bize ulaşınız . Yüz yüze görüşmek ve danışmanlık almak için (312) 426 85 25 no' lu telefonumuzdan randevu alabilir veya (532) 452 06 56 nolu cep telefonundan (Hiç Çekinmeden) Op.Dr. Süleyman Eserdağ ile görüşebilir veya suleyman@eserdag.com mail adresimize durumunuzu yazabilirsiniz.


HERA KLİNİKTE VAJİNİSMUS TEDAVİSİ
13 SORU ve 13 CEVAP 

1. Vajinusmus en çok kimlerde görülür?
Vajinusmus toplumun her kesiminde görülmektedir. Kliniğimize vajinismus şikayeti nedeniyle başvuran kadınların öykülerinde bu kişilerin;
 Gençlik veya çocukluk döneminde bir takım cinsel tacize uğramış kişiler
 Kızlık zarı ve cinsellik konularında küçüklüğünden beri aileleri ve çevreleri tarafından sıkı disiplin almış kişiler
 Aile veya çevre baskılarıyla dini ve ahlaki yönden katı kurallarla büyütülen kişiler
 Hastaların pek çoğunu ise görünürde anımsadıkları hiçbir olumsuz cinsel geçmişleri olmayan ve probleminin kökeninde net olarak belli bir bilgi olmayan bireylerden oluşmaktadır.

Görüldüğü gibi vajinusmus sadece katı ve geleneksel ailelerin yarattığı bir problem olarak değil, pek çok zaman nedeni bilinmeden ortaya çıkmakta ve toplumun tüm sosyokültürel katmanlarında görülebilmektedir.

Bizim de vajinismus hasta grubumuzun pek çoğu değişik illerden ve çok değişik kültürel yapılı ailelerden oluşmaktadır. Hatta kendisi doktor veya üniversitede öğretim üyesi olmasına rağmen vajinismus problemi yaşayan pek çok hasta kliniğimizde tedavi edilmiştir.

Vajınismus yalnızca bizim gibi müslüman ülkelerin bir problemi de değildir. Keza dünyadaki tüm ülkelerde (ABD, Avrupa ülkeleri, Avusturalya gibi) vajinismus problemi mevcut olup bu konuda özelleşmiş olarak çalışan pek çok özel merkez bulunmaktadır.

2.  Vajinismus tedavisini kimler yapar?
Vajinismus tedavisi "cinsel tedaviler ile ilgili özel eğitim almış" jinekolog ve psikiyatr hekimler tarafından yapılabilmektedir. Burada önemli olan tedaviyi verecek hekimin bilgisi ve tecrübesidir.

Psikologlar ise çiftlere cinsellikle ilgili danışmanlık yapabilirler, tedavi yetkisi yalnızca hekimlere aittir.

Ülkemizde seksoloji gibi bir uzmanlık dalı olmadığı için bu konu ile özel olarak çalışan kişiler kendi tecrübeleri doğrultusunda (adeta bir seksolog gibi) çalışmaktadırlar.

Doğru merkezde ve doğru tedaviye başlamak tedavideki süreci ve başarı şansını etkileyen en önemli faktörlerdir. Nitekim kliniğimizde bu problem nedeni ile 2003 yılından bu yana gerek ülkemizden gerekse yurtdışından başvuran hastalarımızın tam sayısı 2050 olup tedavi başarı oranımız %100'dür. Tedavi sonrası çözümler de ömür boyu kalıcıdır.

3. Cinsel ilişki veya birleşmede sorun yaşayan çiftler ilk kime başvurmalıdır?
Cinsel ilişki veya cinsel birleşmede sorun yaşayan hastalar ilk olarak bir jinekoloğa başvurmalı ve basit bir jinekolojik değerlendirmeden geçirilmelidirler.

Her ne kadar vajinismus %90 oranında psikolojik kökenli bir rahatsızlık olsa da %10 gibi bir oranda genital anatomik problemlere bağlı olarak da gelişebilmektedir. Böyle bir durumun var olup olmadığı da kısa bir jinekolojik değerlendirme ile ortaya çıkarıldıktan sonra tedaviye geçilmelidir.

Vajinanın atrofik (normalden oldukça küçük) olması, vajina içindeki septumlar (dikey ve yatay perdeler), vajinanın kör bir şekilde sonlanması (Rokitansky Kustner Hauser sendromu) gibi anatomik problemlerde de cinsel ilişki mümkün olmayacaktır.

4. Vajinusmusun tedavisindeki ilk aşama nedir?
Vajinusmus tedavisindeki ilk aşama kişinin kısa bir yaşam öyküsü ve yetiştirilme tarzının dinlenilmesi, cinsel ilişki sırasında neler hissettiğini sorulması, daha sonrasında da basit bir jinekolojik değerlendirme yapılarak kasılmaların derecesini görülmesinden ibarettir. Bu jinekolojik değerlendirme tam bir jinekolojik muayene olmayıp yalnızca kişinin dış genital sisteminin anatomik yönden gözle değerlendirilmesi ve kişinin kasılmalarının derecelendirilmesinden ibarettir ve yalnızca 15-20 saniye sürer.

Kasılmaların değerlendirilmesi ile vajinismus hastaları birden dörde kadar derecelendirilir. Birinci derece en hafif vakaları tarif ederken dördüncü derece en şiddetli ve dirençli vakaları tarif eder. Biz Hera Klinik'te kendi oluşturduğumuz sınıflandırma sistemini uygulamaktayız.

Ancak vajinismusun derecesi (hafif veya ileri boyutta oluşu) tedavideki başarımızı etkilemez, yalnızca kişi için uygulanacak özel tedavi metodu için bizlere yol gösterici olacaktır.

Kliniğimizde vajinismus hastalarımıza uyguladığımız tedaviler sırasında hiç bir şekilde ağrı olmayacaktır.  Bu nedenle biz bu tedavilere "hasta dostu tedaviler" olarak isimlendirmekteyiz. Kesinlikle hiç bir şekilde korkmanıza veya çekinmenize gerek yok!..

Diğer taraftan vajinismus yalnızca sizin değil, sizin gibi milyonlarca kişinin "gizli bir rahatsızlığı" dır.
Bizim kliniğimizde bu sorun nedeni ile destek alan karı-koca doktor, hatta kendileri psikolog ve jinekolog olan hastalar dahi mevcuttur. Bu nedenle de utanıp sıkılmanıza da gerek yok.  İlk görüşmede uyguladığımız jinekolojik inceleme yalnızca basit bir gözle değerlendirmeden başka bir şey değildir.

5. Vajinismus neden tek seansta çözülemez?
Siz 4 aylık veya 3 yıllık evli olup vajinismus problemi yaşıyor olabilirsiniz. Bunun anlamı şudur; sizin vajinismus probleminin ortaya çıkması 4 ay veya 3 yıldır. Ancak bu problemi belki de 5 veya 15 yıldır yaşıyor olabilirsiniz, bunu kimse bilemez. Evlilik yalnızca sizin böyle bir sorununuzun olduğunu su üstüne çıkarmıştır.

Geçmişten; genç kızlık, küçüklük döneminizden beri aldığınız gerek cinsellikle, gerekse de kızlık zarı veya ilk gece ile ilgili yanlış bilgi ve inanışlar, ön yargılar bilinç altınıza köklü bir şekilde yerleşmiştir bir kere.

Tüm bu korkularınızın giderilerek çözülmesi, size doğru bilgilerin aktarılması ve bunları hafızanıza yerleştirmeniz biraz zaman alıcıdır. Bu da vajinismus probleminizin derecesi ile orantılıdır.

Ancak çok çok hafif vajinismus problemleri olan, eşinin ve kendisinin cinsel tecrübesi yetersiz olan çiftlerde tek seansta başarı sağlanabilmektedir ki gözlemlerimize göre bu çiftler tüm vajinismus hastalarının ancak %10'luk bir bölümünü oluşturmaktadır.

6. Kliniğimizde vajinismus ile ilgili hangi tür tedaviler uygulanıyor?
Hera Klinik'te vajinismus tedavileri ile ilgili olarak davranışsal, bilişsel ve hipnoz tedavileri (hipnoterapi) uygulanmaktadır.

Öncelikle yapılan basit, ağrısız bir jinekolojik değerlendirme sonrası kişilere kendi genital sistem anatomileri ve cinsellik ile ilgili genel bilgiler verilmektedir; buna "bilişsel terapi" adı verilir. Daha sonrasında da bir takım pelvik taban kas egzersizlerine geçilir. Bu egzersizler de "davranışsal terapi" olarak bilinir.

Hastalarımız ne tüm bu egzersizler ne de ilk jinekolojik muayene sırasında hiçbir şekilde ağrı hissetmezler.

Uygun olan hastalarımıza ve talep edenlere hipnoz tedavileri (hipnoterapi) de yapılabilmektedir.

7. Vajinusmus tedavileri kaç seans sürmektedir?
Vajinismus tedavileri genellikle 2 ile 6 seans arasında sürmekle birlikte kişilerin problemlerinin derecesine göre bu süreç ortalama olarak 3-4 gün arasında değişebilmektedir.

Yapılan ilk jinekolojik muayene ile vajinismusun derecesi ve ortalama olarak kaç seans süreceği kolaylıkla belirlenebilmekte ve çiftlere bilgiler verilmektedir.

8. Vajinusmus tedavisinde başarı şansını etkileyen faktörler nelerdir?
Tedavide başarı etkileyen en önemli faktör "güven"dir. Merkeze, hekime ve bekli de en önemlisi hastaların kendilerine karşı hissettikleri güven. Güven olmaksızın cinsel tedavi olmaz.

Kişilerin kendi sorunlarını aşmada kesin kararlı, inançlı ve iradeli olmaları, hem kendilerine hem de hekimlerine güvenmeleri, sabırlı ve rahat olmaları başarıyı hızlandıran ve kolaylaştıran faktörlerdir.

Ayrıca her seansta uygulanan tedavi programları sonrasında verilen ev ödevlerini düzgün bir şekilde uygulamaları tedavi sürecini hızlandırmaktadır.

Daha önce de değinildiği gibi vajinismus, uzun yıllar içinde bilinç altına yerleşmiş cinsel içerikli yanlış ön yargılar ile oluşan psikolojik bir problemdir. Bu problemin çözülmesi kişiden kişiye değişiklikler göstermekte olup kesin sonuç almak için acele edilmemelidir. Basamak basamak uyguladığımız tedaviler sabır ve fedakarlık gerektirir.

Ancak problemin en kısa zaman içinde çözülerek cinselliğin yaşantınıza girmesi ve gebe kalarak sağlıklı bir bebek doğurmanız tüm bu yaşadıklarınızı aklınızdan silecektir!..

Doğru merkezde doğru tedaviye başlamak tedavideki süreci ve başarı şansını etkileyen en önemli faktörlerdir.

9. Hera Klinik'te vajinusmus tedavi süresi ve seans aralıkları ne kadar olmaktadır?
Vajinismus hastalarımızda tedavi süreleri hastalarımızın gelebildikleri seans aralıklarına bağlıdır. Ankara?da yaşayan hastalarımızı günlük veya iki günde bir tedavilere alırken tedavi süreleri kısalmaktadır.

Yine, şehir dışından uzak bölgelerden gelecek olan hastalarımıza ise Ankara?da kalma imkanları varsa 7 günlük izin alarak kalmalarını önermekteyiz. Bu dönem zarfında yoğunlaştırılmış bir program dahilinde bir takım tedaviler ile çözüme gitmekteyiz.

Özellikle Ankara'ya yakın kentlerden yalnızca hafta sonu gelmeye uygun olan hastalarımızın randevülerini de cumartesi günleri günlük olarak gidip gelmeleri şeklinde ayarlamaktayız.

Kişilerin geldikleri bölgeler, iş mesai durumları ve gelebilme koşullarına göre randevular verilmekte ve ayarlanabilmektedir.  Düzenli günlük tedavilere gelen hastalarımızda vajinismus problemi çok hızlı ve kalıcı bir şekilde ortalama 1 ile 5 gün arasında çözülmektedir.

10. Vajinusmus tedavilere eşlerin katılması gerekli midir?

Hayır. Vajinismus her ne kadar bir çiftin ortak problemi olsa da burada asıl olarak etkilenen kadın olduğu için genel olarak uygulanan tedaviler de kadına yöneliktir. Bu yüzden tedavilere eşlerin katılması mecburi değildir. Ancak dileyen erkekler tedavi süresince eşlerinin yanlarında olabilirler.

11. Kliniğimizde vajinismus hastalarımızda başarı şansı nedir?
Hera Klinik'te son altı yıl içinde gördüğümüz vajinismus hastamız arasında tedaviye devam eden 2050 den fazla hastanın tamamında başarı elde ettik. Yani vajinismus tedavisinde kliniğimizdeki başarı şansımız %100dür.  Bu konudaki çalışmalarımızı yurtiçi ve yurtdışındaki bazı bilimsel toplantılarda da sunduk ve oldukça da ilgi topladık. 

12.  Vajinusmus tedavisi için ne zaman randevu almalıyım?
Kliniğimizde tedaviye başvurmadan bir hafta önce sekreterliğimizi telefonla arayarak randevu almanız yeterli olacaktır. Randevuleriniz sizin gidip gelme gün ve saatlerinize uygun şekilde ayarlanacaktır. Ayrıca tedaviye ilk gelişinizde adetsiz bir dönemde olmanızda fayda olacaktır. Eğer adet döneminize çok yakınsanız bize önceden bildirmeniz önemlidir, zira ilaçla adetinizi ileriye atabiliriz.

Kendinize güvenerek ve rahat bir şekilde bize başvurmanızı dileriz. Daha önce de belirttiğim üzere bize yalnızca  başvurmanız bile tedavinin %50'si demektir.

13.  Kliniğimizde vajinusmus tedavilerinde ücretlendirme nasıl yapılmaktadır?
Hera Klinik'te cinsel problemleri ile gelen kişilere öncelikle yapılacak basit bir jinekolojik değerlendirme ve görüşme sonrasında; kişilerin durumları, vajinismus problemlerinin derecesi, ortalama sürecek seans sayısı ve uygulanacak tedavi yöntemleri ile ilgili bilgiler verilir. Bu muayene sonrası yalnızca muayene ücreti alınmaktadır.

Tedaviye karar veren hastalarımızda ise vajinismusun derecesine göre tek bir ücret (paket olarak) alınır ve tedavi süresince ek bir bedel istenmez. Paket ücreti kişiden kişiye hastalığın derecesine göre oldukça farklılıklar gösterdiği için bu bedel muayene edilmeksizin söylenemez.  

Artık Yardım Alma Zamanı
Konuyu kesin çözebilmek için lütfen bize ulaşınız. Yüz yüze görüşmek ve danışmanlık almak için (312) 426 85 25 nolu telefonumuzdan randevü alabilir veya (532) 452 06 56 nolu cep telefonundan (HİÇ ÇEKİNMEDEN) Op.Dr. Süleyman ESERDAĞ ile görüşebilir veya durumunuzu suleyman@eserdag.com mail adresimize yazabilirsiniz.

Vajinismus sorunu ile ilgili diğer web Sitelerimiz:

www.JinekologNet.com/Vajinismus.asp
www.VajinismusmMerkezi.com
www.Vajinismus.us

For Arabic Language Click Here   التشنج المهبلي >>>
Please click here for our english web site about vaginismus  >>>
                           

Hera Kadın Sağlığı Merkezi
Tunus Cad. No: 48/11 Kavaklıdere / ANKARA
Tel-Fax: 0(312) 426 85 25    GSM: 0(532) 452 06 56
Eleştiri ve sorularınız için bize yazın: suleyman@eserdag.com 
 

 

©2003 Designed By Umut Kahraman